Grupianalüüs ehk grupiteraapia psühhoanalüüsi meetodil on teraapiavorm, mis keskendub grupis kujunevale dünaamikale ja liikmete omavahelistele suhetele.
Selle lähenemise aluseks on psühhoanalüütilised põhimõtted nagu alateadvuse ja mineviku mõju praegusele käitumisele.
Grupis kujunevad dünaamilised protsessid, mis peegeldavad liikmete isiklikke väljakutseid ja arengut. Sellelt pinnalt on võimalik teadvustada nii seda, kuidas me iseendast ja oma suhetest mõtleme kui ka seda, kuidas meie mõtted ja tunded käitumises väljendudes “loovad” suhted ja reaalsuse, milles elame.
Grupianalüüsi protsess on avatud ja vähe struktureeritud, võimaldades grupiliikmetel vabalt väljendada oma mõtteid ja tundeid ning uurida nende päritolu. Keskendutakse grupisisestele suhetele ja suhtlemismustritele, aidates osalejatel mõista, kuidas nad suhestuvad teistega ja kuidas teised neid tajuvad.
Sageli arutletakse grupianalüüsi sessioonil sellistel teemadel nagu üksindus, minu suhete iseloom teistega suhtlemisel, tunnete väljendamisega seotud probleemid, minu vajadus teiste inimeste järele ja vastupidi, kannatlikkus vs. kannatamatus, igapäevaste probleemide ja eluraskuste peegeldumine grupiprotsessides jne.
Kellele sobib grupianalüüs?
Grupianalüüs sobib neile, kelle probleemid avalduvad eelkõige isikutevahelisel tasandil:
näiteks üksindus, isolatsioon, kartlikkus, oskamatus luua ja hoida lähedasi suhteid, kalduvus konkureerida, agressiivsus, umbusklikkus, raskused autoriteetidega suhtlemisel, egoism, vähene enesekindlus, sõltuvus, eksistentsiaalsed probleemid – elumõtte puudumise tunne, lein/kaotusvalu, ärevus, rahulolematus elu või tööga, surmahirm, jne.
Grupianalüüs aitab eelkõige sel juhul, kui inimene:
- on motiveeritud endaga tööks (psühhoteraapiaks),
- on valmis regulaarselt osalema grupitöös,
- soovib end paremini tundma õppida.
Grupianalüüsi eelised
- Grupp oma koosseisus ongi nagu tükike reaalset elu, ainult selle vahega, et siin on tunduvalt turvalisem: grupis toimuv ei kahjusta sinu huvisid reaalses elus, sest sa ei puutu nende inimestega muul viisil kokku.
- Tagasiside ja toetus tuleb mitmelt inimeselt, mis annab mitmekülgsema peegelduse sinu mõtetele, tunnetele ja käitumisele.
- Inimese raskused suhtlemisel tulevad ilmsiks vaid teistega koos. Neid raskusi ületada saab ka vaid teiste abil.
- Arenguprotsess on regulaarne ja pikaaegne, võimaldades järk-järgult integreerida muudatusi oma elus.
- Kuuluvuse ja toetuse kogemuse saamine.
- Oluliselt taskukohasem kui individuaalteraapia.